środa, 27 kwietnia 2016

Wprawdzie kamienie sztachetki te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało biegłym okiem trudno je odróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachetki te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasem mało wprawnym ślepiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, bezproblemowej obróbce i względnie niskiej cenie. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najprościej wykopać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy albo od razu ociosuje, rozparcelowuje na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przesyła do miejsca budowy ogrodzenie plastikowe na plot i bramę ze sztachetek. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak złączony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Oprócz podstawy zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się barwa skał na ogrodzenia z Winylu na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek, przybierają one wtedy różne kolory czerwieni, brązu a także zieleni. W naturze złożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż wycina się największe bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne można też siekać na sześciany o równych zarysach, stosowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno też je dzielić przy asyście specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nierównych kształtów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne ogrodzenia z PCV stosuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe z zgromadzonych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenie plastikoweKrasnystaw na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek. Nadają się jednak po największej części do stosowania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu parku oraz naszych zamiłowań forma kamiennych tafli może być rozmaity – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto przyciętych prostokątów względnie kwadratów. Murki a także ogrodzenia PCV na plot i bramę ze sztachetek stawia się z kamieni różnorakiego zarysu, zestawionych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród fragmentów o nierównych konturach, powinno się je odpowiednio dobierać tzn. tak, aby forma każdego kolejnego łączył się z poprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe szpary w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie możemy wykorzystać też do budowy schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia należą do głazów mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur prędko niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu przerastają również mchem a także wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań czy też rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać kurzu z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą zostać głębokie rysy. Sprofilowane jednostki szorują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego zmywania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, aby kamienie na ogrodzeniu prędko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz